Ana Sayfa Yukarı Programlar Bağlantılar İletişim

                         Hayat Hikayesi             

 

   

 

        1953 yılında Konya'nın Karapınar ilçesine bağlı İkizli Köyünde doğdum. İlkokulu aynı köyde ve Ota okulu Karapınar'da okudum. Lise öğrenimimi ise 1971 yılında Konya-Ereğli Lisesinin fen kolundan mezun olarak tamamladım. Aynı yıl girdiğim Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümünü 1976 Haziran döneminde iyi derece ile bitirerek Ziraat Yüksek Mühendisi oldum. O zaman Ziraat Fakülteleri 5 yılda tamamlanıyordu. Aynı yıl Adana Zirai Araştırma Enstitüsü Tavukçuluk Bölümünde teknik elaman olarak çalışmaya başladım ve altı ay sonra memuriyet asaletim tasdik edildi.  

 
     
        1977 yılında, Tarım Bakanlığı Personel Eğitim Merkezinde (Ankara) 6 ay süreyle İngilizce kursuna katıldım. Müteakiben,  Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsüne naklen atandım ve aynı yıl Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde  doktora öğrenimine başladım. Bu arada, 1979 yılında, Akdeniz Yüksek Ziraat Enstitüleri bursuyla 11 ay süreyle Zaragosa’ya (İspanya) gönderildim. Orada Yüksek İstatistik, Populasyon Genetiği ve Hayvan Islahı, Üreme Biyolojisi ve Hayvan Besleme üzerinde temel eğitim görerek sertifika aldım. Ayrıca, İspanyolca eğitimi için 4 ay süreyle dil akademisine gittim.  
     
         1982 yılı Mart ayında Yemler ve Hayvan Besleme alanında doktora öğrenimimi tamamladım. Aynı yıl, Tarım ve Orman Bakanlığı, Hayvancılığı Geliştirme Genel Müdürlüğünce düzenlenen ve FAO uzmanlarınca yürütülen altı ay süreli Yatırım Projesi Hazırlama ve Değerlendirme Kursu'na katıldım. Kasım 1982 döneminde başlayan 4 ay süreli kısa dönem askerlik vazifemi ifa ettim. 1987 şubat ayında Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümüne öğretim üyesi (Yrd.Doç.Dr) olarak atanıncaya kadar, Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsünde Ülkesel Tavukçuluk Araştırma Projeleri ve DPT tarafından desteklenen Tavukçuluk Araştırma Geliştirme Projesinde Islah projeleri yürütücüsü ve alt proje lideri olarak görev yaptım.  
     
        İngiliz Teknik Yardımı (British Technical Assistance) bursuyla şubat 1988'de İskoçya'ya gittim. Glasgow Üniversitesi, Batı İskoçya Ziraat Fakültesi (Ayrshire) Tavukçuluk Bilimi Bölümünde, üniversite sonrası kursları takip ettim ve Broyler Ebeveynleri Yetiştiriciliği konusunda araştırma yaptım. Orada altı ay kaldım.  
     
         Ekim 1988'de Kanatlı Hayvan Yetiştirme ve Islahı Dalında Üniversite Doçenti unvanını aldım. 1992-1994 yılları arasında Zootekni Bölümü başkanı olarak görev yaptım. Aynı bölümün Hayvan Yetiştirme ve Islahı Anabilim Dalı Başkanlığını uzun süre (yaklaşık 15 yıl)  yürüttüm. 2010 yılı Ocak ayından itibaren bir dönem (3 yıl) Zootekni Bölüm Başkanlığı görevini tekrar yürüttüm. 1995 yılında aynı anabilim dalına profesör olarak atandım.  
     
         Diğer taraftan, 1991-1993 yılları arasında Konya Ziraat Mühendisleri Birliği Başkanı olarak mesleki meselelerle ilgilendim. 1996 (Ekim) - 2004 (Haziran) yılları arasında S.Ü. Karapınar Aydoğanlar Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü görevini yürüttüm. Mesleki sivil toplum örgütlerinden Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği, Türkiye Bilimsel Tavukçuluk Derneği (Turkish Branch of World’s Poultry Science Association)  ve TMMO Ziraat Mühendisleri Odasında üyeyim. İngilizce ve İspanyolca bilirim. Evli ve İki çocuk babasıyım.

 

 
 En Son Değiştirme: 07-09-2022 22:55:25