ANA SAYFA YUKARI / UP AKADEMİK-CV OMIX-ENG BAĞLANTILAR İLETİŞİM

Program Kurulumu

 

 

Kişisel Bilgisayarlara Kurulum Adımları:

   
1.-

<Programlar Hakkında> sayfasındaki tüm  programlar incelenir ve ihtiyacınız olan programa karar verilir. Müteakiben, <Program İndir> sayfasından istenen program indirilir.

   
2.-

İndirilen EXE uzantılı Kur (setup) programı çalıştırılıp, kurulum adımları takip edilerek, program bilgisayarınıza kurulur. Bu durumda program süreli demo durumundadır. Süresi (5 gün) bittiğinde çözüm yapmayacak ve rapor vermeyecektir. Ancak programın tüm pencerelerinde gezinerek ve  yardım sistemi incelenerek program öğrenilebilir.

   
3.- Kurulumdan sonra, masa üstüne atılan ikon tıklanarak program çalıştırılır. Program ana menüsü <Yardım> seçeneğinde veya bazı programlarda <Bakım Uygulaması> ana menüsü <Araçlar> bölümünde aktif durumda bulunan <Sistem Bilgisi Al> komutu yürütüldüğünde, gelen diyalogdaki giriş doldurulur ve masa üstüne atılan *.LLP uzantılı dosya, ryetisir@gmail.com  adresine, yani yazara, gönderilir.
   
4.- Bu arada, indirilen program bedeli de gönderilir. Program bedelini yazar/temsilci ile görüşünüz.
   
5.- Yazar; gönderilen sistem bilgisine bağlı olarak hazırlayacağı, program ve bilgisayara özel, etkinleştirme dosyasını (*.DLL) e-mail adresinize gönderir. Programlar; 2.5 versiyonlar formata kadar ve diğerleri bilgisayar ömrü boyunca lisanslıdır. Tüm programlara, daha düşük fiyatla sadece formata kadar (lojik) etkinleştirme sağlanabilir. Lisanslama işlemi bir bilgisayar ve bir program içindir. İstendiği takdirde nispeten daha düşük bir fiyatla (%80), aynı işletmede başka bir bilgisayar için de lisans sağlanabilir. Programın lisansı varsa, Yardım sisteminde <Lisans Durumu> seçeneği tıklanarak görülebilir.
   
6.- Yazar tarafından gönderilen aktivasyon dosyası indirilerek program dizinine aktarılır. Program dizini, programın bilgisayar sisteminizde kurulu olduğu dizindir. Örneğin;  OMIX_Kar 2.6 programı için "C:\Program Dosyaları(x86)\OMIX_Kar 2.6" dizini olduğu gibi. Ayrıca, 2.5 versiyon üstü programlarda, ana menü <Programı Etkinleştir> komutu yürütüldüğünde <Dosyadan Etkinleştir> menü seçeneği de mevuttur. Bu durumda; yazarın gönderdiği koruma dosyasının indirilen dizini gelen diyalog aracılığıyla seçilmekte ve yürütülmektedir. Bundan sonra; talep edilirse, "teamviewer" programı aracılığıyla (internette mevcut ve parasız) kullanıcı bilgisayarında birkaç örnek çözülebilir.
   
7.-

Programın masa üstündeki ikonu tıklanarak yeniden çalıştırılır. Program bilgisayarınızda normal çalışarak çözüm yapacak ve  rapor vermeye başlayacaktır. Böylece tek bilgisayar için yükleme (etkinleştirme) yapılmış  olacaktır. Bilgisayarda formatlama yapılması durumunda, 2.5 versiyon üstü (OMIX_CKar programları dahil) ve kayıtlı kullanıcılar yeniden yüklemeyi anahtar girerek yapabilir. Anahtar; etkinleştirme sonrasında ilk çalıştırıldığında masa ütüne bir tekst dosyasına yazılır. Ayrıca, bu anahtar etkinleştirilmiş programlarda <Program Etkinleştirme> diyalogu üzerinden de çıkartılabilir.

 

 

Programların Farkları:
  Karma Yem Formülasyon Programları (Single Blend)
1.- OMIX_Kar  S  2.5  : (Optimal Çözüm)-Öğrenci ve Akademik versiyon
2.- OMIX_Kar  S  2.6  : (+ DBF Yönetimi-DBFCDX köprüsü)
3.- OMIX_Kar  S  2.7  : (+ Kombinasyon + Tümleşik bakım programı; 4'ü ikili, 1'i 5'li ve diğerleri tekli, toplam 11 adet veri giriş penceresi, en geniş raporlama).
4.- OMIX_Kar  S  2.8  : (+ Kombinasyon + Tümleşik bakım programı; 1'i ikili diğerleri tekli, 4 adet veri giriş penceresi, kısaltılmış)
Karma Yem Formülasyon Programları (Multi Blend)
5.- OMIX_CKar S 1.2  : (Single + Multi Blend + Ayrı bakım programı)
6.- OMIX_CKar S 1.3  : (Single + Batch + Multi Blend + İşletme Açma + Ayrı bakım programı)
7.- OMIX_CKar S 2.0  : (Single + Batch + Multi Blend + İşletme Açma + Tümleşik bakım programı, Eşitlik yazımı).
Rasyon (TmR) Formülasyon Programları (Single-Blend)
8.- OMIX_TmR S 2.5 : (Optimal + Manüel Çözüm + NRC-Sığır BM İhtiyaç tahminleri (süt ve besi sığırı) )-Öğrenci ve Akademik versiyon
9.- OMIX_TmR S 2.6 : (+ DBF Yönetimi-DBFCDX köprüsü)
10.- OMIX_TmR S 2.7 : (+ NRC-2001 Süt Sığırı-Rasyon değerlendirme (ayrı modül) + Tüm Ruminantlar (sığır, koyun ve Keçi) için INRA-2018 BM ihtiyaç
  tahmini ve YM veritabanı + İşletme Açma + Mevcut Rasyon Kıyaslama; KM esasında 3 adet veritabanı (iki adet NRC ve 1 adet INRA).
  9 adet veri giriş penceresi (5 adet tekli, 3 adet ikili ve 1 adet 4'lü ).
  Karma Yem & Rasyon (TmR)  Formülasyon Programları (Single-Blend)
11.- OMIX_Pro  S  2.5 : (Optimal + Manüel Çözüm + NRC-Sığır BM İhtiyaç tahmini (süt ve besi sığırı) +  TmR İçin Karma Yem Kaydı)-Öğrenci ve Akademik versiyon
12.- OMIX_Pro  S  2.6 : (+ DBF Yönetimi-DBFCDX köprüsü)
13.- OMIX_Pro  S  2.7 : (+ NRC-2001 Süt Sığırı-Rasyon değerlendirme (ayrı modül) + Tüm Ruminantlar (sığır, koyun ve keçi) için INRA-2018  BM ihtiyaç tahmini  
ve YM veritabanı + İşletme Açma + Mevcut Rasyon Kıyaslama; Bir adet HK (Karma yem için) ve 3 adet KM esasında (Rasyon için) veritabanı,
9 adet  veri giriş penceresi (5 adet tekli, 3 adet ikili ve 1 adet 4'lü).
* Optimal Çözüm 
  Yem Maddesi (YM) + Besin Maddesi (BM)+BM Oranı+YM Grubu + YM Kombinasyon pencerelerinde Sabit, Alt veya Üst sınır verilerek elde edilir.                            Formül; program tarafından En Düşük Maliyetli olarak (LP: Primal/Revize Simpleks yöntemlerle) çözülür.

* Manuel Çözüm
  Yem maddesi miktarları kullanıcı tarafından girilir. Program besin maddesi eksiklerini bildirir. Fiyat da hesaplanır, ancak çözüm En Düşük Maliyetli değildir. Manüel çözüm; rasyon programlarında Optimal Çözüme ilave olarak mevcuttur.
* Stok Kontrol
  Tüm programlarda Stok Kontrol mevcuttur (Doğrudan YM penceresi/RM Veritabanı üzerinde-Var/Yok şeklinde işaretlenerek)

* Öğrenci/Akademik Versiyon
Eğitim amaçlı olarak laboratuara toplu kurulum, belirli sayıda yükleme yapacak Flash Disk/CD hazırlama vd. için yazar/temsilci ile görüşünüz
* Versiyon Yükseltme
  Kullanılan programın üst versiyonuna,  fark ödeyerek, geçilebilir. Bu amaçla yazarla görüşünüz.
* Program Güncelleme
<Program İndir> bölümüne bakıldığında, elinizdeki program için yeni bir güncelleme yüklenmiş ise; indirip mevcut program üstüne kurduğunuzda program çalışmaya devam eder. Yeniden etkinleştirmeye gerek yoktur. Güncelleme ücretsizdir. En son güncellemeyi bilgisayarınıza mutlaka kurunuz. Mevcut programın güncelleme tarihi ana menüde iken <Yardım->Lisans Durumu> seçeneği ile görülebilir. Ayrıca, başlatma sırasında (HTTP) güncelleme durumu kontrolü mevcuttur.
* Diğer programlar (OMIX 2.0, Proje 2.0, Kuluçka 2.0 ve DOS sürümleri)  için yazar/temsilci ile görüşünüz. İlgili telefon iletişim bölümünde mevcuttur.